Oddziały Przygotowania Wojskowego w ZSP1

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że na stronie MON pojawił się wykaz szkół które otrzymały zezwolenie Ministra Obrony Narodowej na utworzenie w roku szkolnym 2020/2021 Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Od września uruchomiona zostaje w naszej szkole klasa o profilu technik-mechatronik z oddziałem przygotowania wojskowego pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową, w części praktycznej. Szkolenie kończyć będzie 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki. Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść między innymi wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej, wybranych zagadnieniach regulaminu ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, z podstaw wychowania wojskowego jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1

mgr Urszula Seredyn